A-
A
A+
A
A
Звичайна версія сайту

Як не придбати «проблемну» автівку, обміняти посвідчення водія та хто такий належний користувач?


23 Вересня 2020

Начальник Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Дніпропетровській області Вячеслав Білявський розповів журналістам як убезпечити себе від придбання «проблемної» автівки та відповів на інші актуальні питання, що стосуються власників та водіїв  транспортних засобів.

Як часто трапляються випадки виявлення «проблемного» транспорту? Що порадите, щоб уникнути ймовірності придбати таке авто?

Вячеслав Білявський довів, що з початку 2020 року в територіальних сервісних центрах МВС Дніпропетровщини під час звернення для проведення реєстраційних операцій виявлено 13 викрадених в Україні та за кордоном транспортних засобів та 81 факт зміни та підробки номерів вузлів та агрегатів, а також встановлено 18 підроблених документів, які намагалися надати адміністраторам як підставу для реєстрації  ТЗ (свідоцтво про реєстрацію, сертифікат відповідності конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху тощо).

«Щоб не стати здобиччю авто шахраїв та вберегти себе від придбання викраденого транспортного засобу або із перебитими номерами кузова чи двигуна, варто звернутись до сервісного центру МВС для перереєстрації авто в присутності продавця та покупця. Радимо завжди переоформлювати транспортний засіб у встановленому порядку на нового власника, тобто не погоджуватися на «передачу ключів через довіреність». Таким чином буде захищений як продавець, так і покупець! Адміністратори сервісного центру МВС здійснюють перевірки за наявними базами, зокрема розшуку, в тому числі Інтерполу, а також реєстру обтяжень рухомого майна тощо, що убезпечує від можливих ризиків кримінального походження транспортного засобу»,- зазначив він.

Він повідомив, що договір купівлі-продажу авто можна укласти безкоштовно в будь-якому сервісному центрі МВС. Також важливою складовою реєстраційної послуги є проведення обов’язкового експертного огляду транспортного засобу. Під час огляду перевіряються ідентифікаційні номери і реєстраційні документи. У випадку проведення за бажанням автовласника експертного дослідження фахівці встановлять відсутність чи наявність  ознак пошкодження, підробки чи заміни номерів двигуна, шасі або кузова, заміни панелі з ідентифікаційним номером транспортного засобу та підроблення реєстраційних документів.

«До речі, ми працюємо за принципом екстериторіальності, тобто клієнт може звернутися до будь якого зручного ТСЦ МВС, не зважаючи на місце реєстрації особи», — додав він.

Ще актуальне питання, яке турбує водіїв: закінчується строк дії посвідчення водія, виданого на 2 роки, що робити?

Керівник Регіонального сервісного центру МВС повідомив, що обмін першого посвідчення водія можливий виключно після закінчення строку його дії, а не раніше. Наприклад, сьогодні останній день дії посвідчення – то вже завтра, якщо це  це робочий день у сервісному центрі, водій може його обміняти у будь-якому з територіальному сервісному центрі МВС.

Обмін такого посвідчення здійснюється так само, як і звичайний обмін старого посвідчення водія на нове, треба надати адміністратору необхідний пакет документів, з яким можна ознайомитися на нашому сайті .

Важливо зазначити, що обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, проводиться без складення іспитів за умови вчинення особою протягом двох років з дня видачі такого посвідчення не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та не вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України. У разі, якщо такі порушення були, громадянин обмінює своє посвідчення водія на постійне лише після складення практичного та теоретичного іспитів у сервісному центрі МВС.

Повернення посвідчення водія особам, які отримали його вперше та були позбавлені права на керування транспортними засобами, не відбувається.  Поновлення права керування транспортними засобами в такому випадку здійснюється після підготовки у навчальному закладі та після успішного складення теоретичного і практичного іспитів у СЦ МВС. Таке посвідчення знову видається на 2 роки. Обмін посвідчення водія у зв’язку зі зміною особистих даних (прізвище, ім’я та по батькові) проводиться на підставі документа, що підтверджує таку зміну.

В Україні набувають популярності 3D-номери: чи законно це?

«Існує певний стандарт, якій установлює типи та основні розміри, вимоги до інформаційного змісту, а також правила застосування номерних знаків та передбачає спосіб перевірки відповідності номерного знаку, у тому числі певну товщину малюнку тиснення. Форми    номерних    знаків,   їх   габаритні   розміри, розташування літер  і  цифр  на  них  та  їх  висота,  розміри  та розташування  отворів  для  закріплення знаків повинні відповідати вимогам ДСТУ. Право на виготовлення автономерів належить тільки Міністерству внутрішніх справ. Головний сервісний центр при укладенні договору на виготовлення номерних знаків передає таке право лише заводу — виробнику. Тож будь-які інші номери від підприємливих умільців та їх реалізація через інтернет-маркети є нелегальними»,- зазначив Вячеслав Білявський.

Він також додав, що використання номерних знаків, які не відповідають ДСТУ, це порушення ПДР України, адже водієві забороняється керувати транспортним засобом номерний знак якого не відповідає вимогам українських стандартів.

Він роз’яснив, що 3D-номери – це лише виріб, який не можна використовувати як державний номерний знак. Будь яка інша продукція, яка нагадує номерні знаки — є виключно сувенірною продукцією і не може бути легальною та використовуватись замість номерних знаків, які власник отримав у сервісному центрі МВС під час реєстрації або перереєстрації транспортного засобу.

«До речі, популярними серед автовласників 3D номери стали не так давно. І не лише тому, що це здається комусь красивим. Мабуть, найголовніша причина, це камери відеофіксації на дорогах. Чого тільки українські водії не вигадують, аби уникнути штрафів за перевищення швидкості. Утім, щоб водії не обирали 3D-номери — їх штрафуватимуть за це передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу у 170 гривен. За повторне порушення поліцейські складуть адмінпротокол та покарають вже на  255 грн», — попередив він.

До речі, а номерні знаки на кшталт «САНЁК» або «БЛОНДИНКА» є законними?

«Так, такі «іменні» номери цілком законні. Індивідуальні номерні знаки є так би мовити додатковими, а не альтернативними, їх треба реєструвати у ТСЦ МВС після того як отримали державний номерний знак, встановленого ДСТУ зразка.

Для замовлення індивідуального номерного знака власник транспортного засобу  або уповноважена особа особисто подає до територіального сервісного центру МВС необхідний пакет документів, з порядком замовлення та отримання ІНЗ можна ознайомитися на нашому сайті», — сказав керівник.

З 1 червня цього року в Україні запрацювала система автоматичної відеофіксації порушень ПДР, чи можна уникнути штрафу, якщо автівкою керує інша людина?

«У випадку, якщо власник транспортного засобу довірив кермо іншій особі, стане в нагоді можливість призначити належного користувача автівки. Таким чином, нести відповідальність за поведінку на дорозі (отримувати сповіщення про штрафи за порушення ПДР, сплачувати їх тощо) буде саме водій, що керує авто, а не його власник. Належний користувач – це особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить. Відомості про належного користувача можна безкоштовно внести до Єдиного державного реєстру транспортних засобів двома способами: безпосередньо в сервісному центрі МВС або онлайн через Електронний кабінет водія», — розповів Вячеслав Білявський.

Він додав, що на один транспортний засіб може бути призначено не більше одного належного користувача. Видалення призначеного належного користувача може здійснювати власник ТЗ за поданою заявою або автоматично, у разі закінчення терміну, на який був призначений належний користувач.

 

Також Вячеслав Білявський запропонував активніше користуватися можливостями сучасних технологій та використовувати можливості онлайн сервісів, які вже запроваджені у сервісних центрах МВС. Зокрема, онлайн можна записатися у чергу на отримання послуг, обміняти посвідчення водія, замовити індивідуальні номерні знаки, отримати довідку про несудимість, призначити належного користувача, перевірити перед купівлею справжність свідоцтва про реєстрацію авто та переглянути історію будь-якого автомобіля за VIN-кодом, перевірити та сплатити адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху тощо.